wtorek, 6 listopada 2012

Samodyscyplina w realizacji talentów i działań cz.1

  "Na sukces składa się szereg małych zwycięstw". Laddie Hutar
 
Wiesz co masz do zrobienia ale znowu nie możesz się zabrać? Spisujesz cele ale jakoś nie przechodzisz do działania? Mogłabyś mógłbyś zrealizować tyle rzeczy, gdyby tylko...

Tematem przewodnim następnych postów będzie wytrwałość, wprowadzanie nawyków i...dyscyplina. To jeden z kluczy do realizacji naszych talentów! Może niekoniecznie najprzyjemniejszy, choć... dyscyplina niejedno ma oblicze :) Czy macie sprawdzone sposoby na to, by pozbywać się osłabiających nawyków i wprowadzić te, które wzmacniają?
  
Zamiast skupiać się na objawach odkładania działań, zerknijmy na źródła i pierwsze sposoby poradzenia sobie.

 1.Miej gotowość zaczynać od rzeczy małych! Dale Carnegie radził 
"Nie obawiaj się dawać z siebie wszystkiego przy zajmowaniu się drobnymi z pozoru sprawami. Za każdym razem, kiedy się z jedną z nich uporasz, wzmocnisz się. Jeżeli drobne sprawy załatwisz dobrze, wielkie zwykle same zadbają o siebie."


2. Od jakości naszych myśli zależy jakość działania (lub działania brak ;) ).Mogą pojawić się obawy przed krytyką, a nawet strach przed sukcesem. Prześledź jakie masz przekonania dotyczące sukcesu - być może obawiasz się zazdrości ( zacznij też doceniać efekty innych, nie umniejszaj ich zasług, nie wiesz, ile wysiłku włożyli w to, co im wychodzi, doceniaj). Możemy tez obawiać się zbyt wielu zadań, braku czasu lub porażki.
 
Zbadaj swoje przekonania. Jakie myślenie o sukcesie byłoby zdrowsze i skłoniło Cię do działania? Zacznij koncentrować się na wspierających myślach i działaj :)

3. Ważnym źródłem odkładania na później jest stres np. wywołany przez nasze perfekcjonistyczne oczekiwania. Obawiamy się porażki, przeciętniactwa lub też tak bardzo angażujemy się w pracę, stapiamy się z nią, utożsamiamy, że ewentualne błędy stają się zagrożeniem dla naszego poczucia własnej wartości.
Potrzebujesz mieć odskocznię - choćby małe hobby, coś na co poświęcasz uwagę i pozwalasz odpocząć umysłowi od głównego zadania. Dotyczy to również (czy też zwłaszcza!) sytuacji, gdy praca jest Twoim największym zamiłowaniem. Jeśli zajmiesz 1wsze lub też ostatnie miejsce nie będzie to tak istotne, bo masz również inne działania.
Dawaj sobie w głównym zadaniu PRZESTRZEŃ na naukę i błędy.


Do dzieła!
Wkrótce kolejna część :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz